______________________________________________________________
Drodzy czytelnicy, w naszej bibliotece znajdzie się lektura dla każdego.
„Brać, wybierać, decydować i niczego nie żałować!” – jak mawiał Franek Dolas
Zobacz: https://view.genial.ly/5fd1fc9ccedde51426e433e1/guide-czytaj
——————————————————————————————————
Coś dla miłośników literatury fantasy, tym razem w polskiej odsłonie: magiczny świat słowiańskich bóstw i pradawnych obrzędów – wszystko to w bestsellerowych cyklach: „Kwiat paproci”-Bereniki Miszczuk i „Żniwiarz”- Pauliny Hendel.
Cykl „Kwiat paproci” Bereniki Miszczuk – porywająca, świetnie napisana powieść, w której XXI-wieczną Polską nadal rządzą Piastowie, a wiara i obrzędy przodków są cały czas żywe. A wszystko przez to, że Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu…
Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia – kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście – nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka! Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość.
Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła?
Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans, a przede wszystkim – solidna dawka humoru!
Cykl „Żniwiarz” Pauliny Hendel
Magda jest z pozoru zwyczajną dwudziestolatką. Na co dzień pracuje w malutkiej księgarni i zajmuje się domem. Jednak w chwilach wolnych od pracy zajmuje się się czymś dość niezwykłym. Mianowicie tropi demony rodem ze słowiańskich legend. Magda poznaje Mateusza, chłopaka, który niedawno wprowadził się do jej rodzinnego miasteczka. Między dwojgiem młodych ludzi nawiązuje się nić sympatii. Dziewczyna wprowadza go w świat upiorów i demonów. Tymczasem z krainy zmarłych ucieka najpotężniejsza istota, z jaką Żniwiarze kiedykolwiek mieli do czynienia.
Tak oto zaczyna się ta niezwykła historia, w której nasza codzienna rzeczywistość w zadziwiająco spójny sposób łączy się z dawnymi, słowiańskimi wierzeniami.
Paulina Hendel zaczęła zajmować się literaturą fantasy i science-fiction na skutek własnych, czytelniczych zainteresowań. W swym literackim dorobku ma również cykl science-fiction pod tytułem „Zapomniana księga”, na który składają się powieści „Strażnik”, Tropiciel” i „Łowca”, które również dostępne się w naszej szkolnej bibliotece.
______________________________________________________________
Dziś chcielibyśmy zainteresować Wam mało znaną,
a piękną książką Mirosławy Karety, noszącą tytuł „Pokochałam wroga”.
Jej akcja zaczyna się w roku 1989.
Właśnie upadł komunizm, upada także jego symbol, jakim jest Berliński Mur. Otwarte granice, jak otwarte okno wpuszczają powiew nadziei na zmiany, ale po obu stronach obalonego muru są ludzie, dla których otwarcie na świat może oznaczać o wiele więcej.
Po stronie polskiej jest ona, wciąż pamiętająca mężczyznę, który zniknął bez śladu kilkadziesiąt lat temu. Nie wiadomo jak potoczyły się jego dalsze losy.
Po stronie niemieckiej jest on, który chce ją odnaleźć.
Dla obojga zmiana ustroju to szansa na spełnienie marzeń. Wszystko odmienia jej śmierć. Ale ostatnie słowa kobiety i pamiętnik z czasów wojny sprawiają, że jej syn Maksymilian stanie przed skrywaną od lat tajemnicą – historią miłości rodziców – Polski i Niemca, która za czasu Drugiej Wojny Światowej była tabu i czas niewiele tu zmienił…
Maksymilian Petrycy, krakowski lekarz, stara się dowiedzieć jak najwięcej o swoim ojcu, choć w trakcie poszukiwań zdaje sobie sprawę, że jeżeli prawda wyjdzie na jaw, może niekorzystnie wpłynąć na jego pozycję polityczną. Nie spodziewa się jednak, że grzebiąc w przeszłości, naraża także własne życie.
Warstwa tekstowa książki jest bardzo ciekawa. Miłość zawsze budzi emocje, tajemnica, która ciągnie się przez dziesięciolecia także znakomicie się sprawdza. Ale nie jest to banalny romans, jakich wiele, który jedynie dla uatrakcyjnienia posiłkuje się realiami historycznymi. Tu wydarzenia z historii bliższej i dalszej oraz całe tło z nimi związane to integralna, równie ważna jak fabuła, część książki.
Autorka, która jest dziennikarką i historykiem, swoje powieści oparła na autentycznych wydarzeniach i losach prawdziwych ludzi, z którymi zetknęła się w swojej działalności zawodowej.
Dalsze losy rodziny Petrycych oraz inne historie z wojennego Krakowa opisują kolejne części książki pt. „Bezimienni” i „Teczka”, które znajdziecie się w naszym księgozbiorze.
Gorąco polecamy i zapraszamy do biblioteki szkolnej!
„Król kruków” – Maggie Stiefvater.
Główna bohaterka tej książki, nastoletnia Blue mieszka wraz z mamą w ogromnym, wielopokoleniowym domu pełnym wróżbitek. Dziewczyna nie ma magicznych zdolności, ale działa jak wzmacniacz na wszystkich, którzy ów dar posiadają. Ponadto nad Blue ciąży tajemnicza klątwa, według której nastolatka zabije pocałunkiem mężczyznę, którego pokocha. Akurat tym dziewczyna zbytnio się nie przejmuje, ponieważ nie ma zamiaru zadawać się z chłopakami. Oczywiście wszystko kompiluje się w momencie, gdy losy dziewczyny splatają się z czterema chłopcami z elitarnej szkoły, którzy chcą odnaleźć legendarnego Króla Kruków – Glendowera. Według prastarej legendy ten, kto odnajdzie
i obudzi króla, otrzyma wszystko czego zapragnie.
Autorka wykreowała całą plejadę fascynujących postaci, które już od pierwszej strony zjednują sobie sympatię czytelników. Na pierwszy plan wysuwa się Blue, trochę ekscentryczna i bystra dziewczyna, która stara się unikać kłopotów. Jednak to kłopoty znajdują ją w osobach bufonowatego Ganseya, spokojnego Adama, zbuntowanego Ronana
i cichego Noaha. Autorka dała głos wszystkim swoim postaciom i pozwoliła im opowiedzieć własną historię. Każdy z nich skrywa tajemniczą przeszłość, niekiedy bardzo dramatyczną
i smutną. Zrządzeniem losu drogi chłopaków i Blue się krzyżują i odtąd dziewczyna dołącza do poszukiwań Króla Kruków, które nabierają prawdziwego rozpędu.
Książka jest pełna magii i tajemnic, sekretów i przygód, zwrotów akcji i pewnego specyficznego uroku, który trudno wyrazić słowami. Kartka za kartką, strona za stroną, akcja coraz bardziej się rozkręca. Wiele wątków zostało zakończonych, ale pozostało także wiele rozpoczętych, co daje wielką chrapkę ciąg dlaszy. „Król Kruków” jest bowiem pierwszym tomem, a zarazem wprowadzeniem do serii, która ma jeszcze kolejne trzy części.
Sandra Sośniak przeczytała i poleca książki z naszej biblioteki:
Małgorzata Gutowska-Adamczyk – „Wystarczy, że jesteś”
Autorka opowiada historię Weroniki w sposób prosty, ale prawdziwy. Bohaterka zdaje się być osobą z krwi i kości, jaką moglibyśmy spotkać naprawdę. Chociaż jej problemy są klasycznymi sprawami nastolatki (pierwsza miłość, ból po rozstaniu) Gutowska-Adamczyk opowiada w sposób ciekawy i zachęcający, tworząc historię bardziej rzeczywistą, której przesłanie zrozumie każdy z nas.
Nora Roberts – „W samo południe”
Historia młodej negocjatorki, której praca nigdy nie była łatwa i bezpieczna. Jej życie zawodowe miesza się z prywatnym, gdy ktoś zaczyna grozić jej i jej bliskim.
Książka pełna akcji z dreszczykiem emocji. Do ostatniej strony nie można się domyślać zaskakującego zakończenia. Dodatkowo historia przeplata się z wątkiem miłosnym.
Danielle Steel – „Podróż”
Poruszająca historia 34-letniej prezenterki telewizyjnej z tragiczną przeszłością, która zaufała nieodpowiednim mężczyznom. D.Steel ukazuje w niej przemoc w małżeństwie w innym świetle – nie jako szarpanie czy bicie, ale jako psychiczne znęcanie się, izolację, obrazę słowną. Ofiara takiej subtelnej przemocy może sobie nie zdawać sprawy, że jest krzywdzona. Ciekawa, interesująca książka, gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością.
Gillian Flynn- „Mroczny zakątek”
Gillian Flynn potrafi sprawić, że polubimy złośliwą kleptomankę, Libby Day. Thriller, którego zakończenie było tak niespodziewane, że NIKT nie domyśliłby się go, aż do kulminacyjnego momentu, gdy nagle wszystko się wyjaśnia. Autorka pokazuje, że nawet w pozornie spokojnym, małym miasteczku można zobaczyć dantejskie sceny. Opowieść, która wciągnęła mnie tak, że spałam jedynie po kilka godzin, tylko po to, by wstać i znów wziąć ją do ręki.
Joy Fielding – „Martwa natura”
Co czuje młoda kobieta, która w wyniku wypadku samochodowego zapada w śpiączkę? Co czuje, gdy zamknięta w więzieniu swojego ciała, nie może zareagować na dziejące się wokół niej zło? Co czuje, gdy uświadamia sobie, że ludzie, którzy ją otaczają nie są tacy, za jakich ich uważała? Dowiesz się, czytając sensacyjną książkę Joy Fielding „Martwa natura”. Wciągająca fabuła sprawi, że nie będziesz mógł się oderwać jej lektury.
Nora Roberts – „Trzy boginie”
Ta książka jest smakowitą mieszanką wielu gatunków – sensacja, kryminał, erotyczny romans, poszukiwanie skarbu – a wszystko toczy się wokół skradzionych srebrnych figurek trzech bogiń losu. Wydaje się, że są one elementem, dzięki któremu przecinają się drogi bohaterów powieści, których przeznaczeniem było się spotkać.
Markus Zusak – „Złodziejka książek”
Bardzo dobrą recenzję tej wspaniałej książki znajdziecie na http://www.granice.pl/recenzja,zlodziejka-ksiazek,1153