„Kotarbin” na 100-lecie Niepodległości Polski

0
290

 

Ostatnia niedziela z pewnością przejdzie do historii,  z racji wielości obchodów, uroczystości z okazji stulecia Niepodległości Naszej Ojczyzny.
Także w naszej małej, lecz przepełnionej patriotyzmem mieszkańców miejscowości, można było w sposób godny spędzić ten czas i uczcić to niezwykle ważne wydarzenie, które zdarza się wszak raz na sto lat…

Na wysokości zadania stanął też „Kotarbin” – czyli Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego w Andrychowie. Choć obchody w tej  szkole nie dobiegły jeszcze końca i w najbliższych dniach organizować będziemy dla naszych uczniów wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym,  to na jedno z nich z pewnością warto  zwrócić szczególną uwagę.
Projektem owym było wystawienie sztuki opowiadającej o początkach niepodległości w Andrychowie, a fakt ten nierozerwalnie jest związany z osobą pana Józefa Herzoga, legionisty, który wraz z trójką swoich braci, walczył na różnych frontach I wojny światowej o wolną Polskę.

A zaczęło się wszystko od tego, że w maju b.r. nasza szkoła została poproszona przez  Towarzystwo Miłośników Andrychowa  o przygotowanie inscenizacji  przedstawiającej scenę rozbrojenia żandarmerii austriackiej w 1918 r., która miała być odegrana na otwarciu wystawy  „Drogi mieszkańców andrychowszczyzny do niepodległości” w Izbie Regionalnej. Pani Maria Skrzypiec zaproponowała nam, aby scenariusz napisać na podstawie publikacji „Krzyż Niepodległości”. Podjęliśmy się tego zadania, ale po przeczytaniu (z wypiekami na twarzy) wspomnień Józefa Herzoga zawartych w tej książce, doszliśmy do wniosku, że scen mogłoby być więcej i że warto byłoby pokazać losy wszystkich braci Herzogów, tak zasłużonych dla  historii Polski mieszkańców naszej najbliższej okolicy.  W rezultacie powstała niemal godzinna sztuka, której scenariusz napisała Krystyna Pyzio.

Wersja „demo” swoją premierę miała dnia 11 października 2018 roku,  na uroczystym otwarciu niepodległościowej wystawy TMA . Odegraliśmy wtedy scenę spotkania głównego bohatera z Piłsudskim, spotkania z profesorem Gerhardem (nauczycielem historii Józefa Herzoga) – obie w mistrzowski sposób odegrane przez naszego ucznia Jakuba Krupnika  oraz scenę rozbrajania Austriaków.  W rolę tytułową wcielili się nauczyciel historii, pan Olgierd Morawski oraz Kamil Pasternak – informatyk, ale i znakomity tancerz i jak się okazało aktor.

Ponieważ ten nasz występ zyskał bardzo przychylne recenzje,  zarówno specjalistów  z historii naszej Małej Ojczyzny,  przybyłych podówczas władz miejskich oraz innych widzów, więc postanowiliśmy „pójść za ciosem” i przedstawić szerszej publiczności pełną wersję sztuki.

Idealnym miejscem do wystawienia spektaklu wydała się nam aula w kościele św. Stanisława, a ksiądz proboszcz tej parafii, Jan Figura życzliwie odniósł się do naszego pomysłu.

Premiera „Panie Herzog, Polska powstaje!” odbyła się 9 listopada. Jako pierwsi spektakl obejrzeli uczniowie klas młodszych CKZiU, a klasy 3 i 4 zasiadły na widowni 13 listopada.
Na uwagę zasługuje to, że przez cały czas trwania sztuki panowała idealna cisza i można domniemywać, że ta swoista lekcja historii na długo pozostanie w ich pamięci.
11 listopada, w niedzielne popołudnie, odbyło się przedstawienie dla mieszkańców miasta.

Całość znakomicie podsumował dyrektor naszej szkoły, pan Tomasz Bizoń, który przedstawił wszystkich grających,  wśród których znaleźli się nauczyciele – Olgierd Morawski i Katarzyna Kocemba oraz uczniowie: Krzysztof Bednarz, Jan Danioł, Dominik Dyrcz, Jakub Filipek, Jakub Gagracz, Kacper Gawęda, Justyna Pękala i Renata Siwek z kl.1d,  Jakub Krupnik i Jan Samborski z klasy 1ts , Rafał Wastag z 1ab, Kamil Pasternak z 3d, Dawid Ścibik z 3f, Małgorzata Gawęda, Aleksandra Pomietło, Michał Kręcioch i Jakub Pękala – wszyscy z klasy 4s.
Szczególne podziękowanie otrzymali twórcy sztuki:  Krystyna Pyzio (scenariusz, reżyseria, dekoracje), Katarzyna Kocemba (reżyseria, dekoracje, rekwizyty)  i Olgierd Morawski (reżyseria i gra aktorska)

Dziękujemy: Księdzu Proboszczowi parafii św. Stanisława w Andrychowie za życzliwość, reklamę i przede wszystkim udostępnienie nam auli w dolnym kościele, pani Marii Skrzypiec z TMA za inspirację oraz wypożyczenie nam niektórych rekwizytów,  księdzu Piotrowi Wróblowi z parafii Wszystkich Świętych w Wieprzu za wypożyczenie teatralnych wąsów  i oczywiście panu Dyrektorowi Tomaszowi Bizoniowi za wspieranie tego, jakby nie było, wielomiesięcznego przedsięwzięcia.

 Krystyna Pyzio i Olgierd Morawski

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ