Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

0
438

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od ważnego wydarzenia czytelniczego – Narodowego Czytania.
Tym razem, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, czytaliśmy powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, będącą swego rodzaju dyskusją nad kształtem Rzeczpospolitej odradzającej się  po latach niewoli.

Fragmenty „Przedwiośnia” zaprezentowali: burmistrz Tomasz Żak, dyrektor MBP Sylwia Błasiak, dyrektor CKZiU  Tomasz Bizoń, dyrektor ZS nr 2 Grażyna Gwoździewicz, dyrektor LO w Andrychowie Paweł Mrzygłód, radny Maciej Kobielus, emerytowani nauczyciele ZST- Krystyna Korbut-Płonka i Janusz Ślesak, bibliotekarka Magdalena Zaremba i dziennikarka Anna Piotrowska.  Do współpracy zaprosiliśmy także uczniów ZS nr 2 oraz Koło Teatralne C’est la vie i wokalistki z LO im. M. Skłodowskiej Curie- Maria Walczak i Anna Kuźma.  Na scenie zaprezentowali się również  nasi aktorzy – Małgosia Gawęda, Magdalena Wider, Michał Kręcioch oraz żywiołowo tańczące charlestona Ola Pomietło i Sylwia Króliczek.
Na widowni  zasiedli wraz z uczniami seniorzy z Klubu „Zawsze młodzi”.
Organizatorki,  poprzez odpowiednią dekorację, kostiumy i muzykę,  starały się stworzyć na sali, gdzie odbywało się Czytanie, klimat lat 20-tych.

Akcja tak się podobała publiczności, że zadecydowano o ponownym zorganizowaniu Czytania dla klas trzecich i czwartych, które nie uczestniczyły w nim w piątek.

W poniedziałek, 10 września, fragmenty „Przedwiośnia” po mistrzowsku zaprezentowali uczniom nasi nauczyciele: Olgierd Morawski, Jolanta Nowak, Andrzej Skóbel,  Katarzyna Czajkowska-Kirchner, Przemysław Chmiel, Małgorzata Płonka, ks. Rafael Gwizdoń, Ewa Flak, Jadwiga Stuglik oraz dyrektor Tomasz Bizoń. Ponownie wystąpili dla nas także aktorzy z LO wraz z dyrektorem ich szkoły.

Publiczność  z uwagą i skupieniem wsłuchiwała się w prezentowane teksty, co pozwala mieć nadzieję, że Narodowe Czytanie osiągnęło swój cel, którym jest popularyzacja czytelnictwa i bogactwa polskiej literatury, w tym najbardziej znanego dzieła S. Żeromskiego.
W zorganizowanie akcji czytania „Przedwiośnia” zaangażowane były: Krystyna Pyzio, Edyta Zwieńczak i Katarzyna Kocemba, które dziękują wszystkim, którzy  pomogli  im w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia.

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ